Whole Living Daily

4 Healthy Snacks for Super Bowl Sunday

Posted by

The big game is on the horizon this weekend, which also means a day of grazing on junk food. New research from the Calorie Control Council and Snack Food Association reveals that Americans will intake some 30 million pounds of potato and tortilla chips, pretzels, popcorn, you name it, on Sunday---an average 1,200 calories per spectator! Weigh in below the national average with these winning Game Day swaps.

If you love tortilla chips: Try Food Should Taste Good Multigrain Chips

Not your ordinary tortilla chip: This pick is brimming with protein and fiber (3 g of each) and omega 3-rich flax seeds.

To buy: $3.30 for 6 oz, at supermarkets.

If you love nuts: Try pistachios

A recent study from Eastern Illinois University found that people who noshed on in-shell pistachios felt equally satisfied eating just 1/2 the amount of the fiber-dense nuts as those who snacked on shelled ones. Rather than mindless snacking, their minds had to be alert enough to remove each shell. Plus, one serving, a generous 49 kernels, is just 170 calories.

From Fiddyment Farms in California, these smoky nuts get their addictive flavor from paprika and garlic.

To buy: $6.75 for 1 pound, at foodzie.com

If you love popcorn: Try 479 Degrees Purist Popcorn Sampler

Earn your own fans with this small-batch organic popcorn. Made with only natural ingredients, the Purist Sampler comes in seductive flavors, like Fleur de Sel Caramel, Alderwood Smoked Sea Salt, and Vietnamese Cinnamon Sugar. Most of the varieties deliver 3 grams of fiber per serving and are low in fat.

To buy: $33 for 5 boxes, at 479popcorn.com.

If you love potato chips: Try popchips

If you haven't already tasted a popchip, make it your go-to this Super Bowl. With less than half the fat of traditional potato chips, these airy discs are "popped," not fried. But don't go too crazy: While their nutrition label carries less guilt, they're still made from potato starch (a refined carb); stick to one serving, about 20 chips.

To buy: $3 for 3 ounces, at supermarkets.

Want to make your own snacks from scratch? Check out our recipes for healthier versions of game-day classics.

Related Posts:

Comments (4)

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear on this weblog until the author has approved them.